Przejdź do treści
Strona główna » Projekty » Project management, czyli jak skutecznie i rzetelnie zarządzać projektami?

Project management, czyli jak skutecznie i rzetelnie zarządzać projektami?

  • przez

Project manager to osoba, która bierze na swoje barki zaplanowanie, realizację oraz zamknięcie danego projektu. Kierownik projektu musi być aktywny podczas wszystkich etapów tworzenia projektu, jego zadaniem jest ustalanie zasad, wyznaczenie celów i wymagań, nadzorowanie pod kątem jakości, rzetelności, czasu i kosztów projektu. Ważne jest też wyznaczenie wymagań klienta. Zarządzanie projektem wiąże się również ze współpracą z innymi firmami, a także zarządem przedsiębiorstwa, w którym pracuje. Warto jednak zastanowić się, czym powinien się cechować człowiek, którego pracą jest zarządzanie projektami.

Przede wszystkim, najważniejszy jest kontakt z osobami zajmującymi się wykonaniem projektu. Komunikacja z różnymi ludźmi lub podmiotami często wymaga wysokich umiejętności i swobody w nawiązywaniu nowych relacji. Co więcej, skuteczny project management polega na skutecznym, prostym i szybkim przekazywaniu informacji, ale też słuchaniu osób, z którymi się współpracuje.

Czym charakteryzuje się project manager?

Nie da się jednak zaprzeczyć, że project manager musi być swego rodzaju przywódcą. Zespół projektowy musi wiedzieć, do czego zmierza, jakie są jego cele, a także uznawać swojego przełożonego jako autorytet. To bardzo istotna kwestia, kiedy podczas prac pojawia się problem – zespół od razu powiadomi project managera, dzięki czemu nie dojdzie do niechcianych nieścisłości.

Warto pamiętać, że istnieją różne metodyki zarządzania projektami, dlatego dobrze jest zgłębić chociaż kilka z nich. Dzięki temu będzie można lepiej dostosować pracę pod konkretny projekt. Nie można też zapominać o tym, że im więcej technik się pozna, tym szerszy pogląd zyska project management.